Gaudeamus 2009 Programul editurii Humanitas

MIERCURI 25 noiembrie

17.00
Aventurile lui Habarnam de Nikolai Nosov – audiobook în lectura lui Marian Râlea

Participă: Marian Râlea, Catinca Untaru, Marc Solomon

 

JOI 26 noiembrie

16.00
Volume câştigătoare ale concursului de debut literar UniCredit, ediţia a II-a , 2009
Cântecul geamănului de Gabriela Toma
Soarele răsare din televizor de Carmen Dominte
Apocalipsa după Vaslui de Dorin Cozan
Participă: Mircea Vasilescu, Paul Cernat, Gabriela Toma, Carmen Dominte, Dorin Cozan, Cristina Guseth, Gabriela Maaz

 

VINERI 27 noiembrie

15.30
Sahinşahul de Ryszard Kapuściński
Participă : Mihai Mitu, Jaroslaw Godun, Marius Chivu, Raluca Popescu

16.00
Poveşti impertinente şi apocrife de Andrei Cornea
Participă: Ioana Pârvulescu, Andrei Cornea, Gabriel Liiceanu

16.30
Noi apariţii în „Cartea de pe noptieră“
Curtezana de Colette
Fiecare femeie este un roman de Alexandre Jardin
Participă: Ioana Pârvulescu, Nicoleta Neagoe, Mircea Lazaroniu, Alice Ene

17.00
Jurnalul unui an prost de J.M. Coetzee
Participă: Ion Vianu, Irina Horea, Denisa Comănescu

17.30
Non-sensul giratoriu şi alte non-sensuri de ieri şi de azi de Matei Pleşu
Participă: Matei Pleşu, Gabriel Liiceanu, Radu Paraschivescu, Lidia Bodea

 

SÂMBĂTĂ 28 noiembrie

 11.00
Sinistra doamnă. Văduva dictatorului albanez Enver Hoxha de Fahri Balliu
Participă: Excelenţa Sa domnul Dashnor Dervishi, ambasadorul Albaniei în România, Fahri Balliu,
Vladimir Tismăneanu, Tiberius Puiu, dr. Luan Topciu

11.30
Cartea lui Moş Oposum despre Pisicile Poznaşe de T.S. Eliot
Participă: Tudor Cristian Roşca, Viorel Ştefănescu, Florin Iaru, Cristina Comandaşu, Denisa Comănescu

12.00
Aminitiri şi poveşti mai deocheate de Neagu Djuvara
Participă: Neagu Djuvara, Marius Chivu, Lidia Bodea

12.30
Profesioniştii – audiobook
O serie de zece emisiuni realizate de Eugenia Vodă (TVR)
Participă: Eugenia Vodă, Gabriel Liiceanu

13.00
Viaţa începe vineri de Ioana Pârvulescu
Paticipă: Ioana Pârvulescu, Gabriel Liiceanu, Vlad Zografi

13.30
Drumul de Cormac McCarthy
Participă: Cristian Tudor Popescu, Irina Horea, Florin Iaru, Denisa Comănescu

14.00
Despre 1989. Naufragiul utopiei de Vladimir Tismăneanu
Participă: Vladimir Tismăneanu, H.-R. Patapievici, Sever Voinescu, Lidia Bodea

14.30
„Germanofilii”. Elita intelectuală românească în anii Primului Război Mondial de Lucian Boia
Participă: Lucian Boia, Neagu Djuvara, Cătălin Strat

 

15.00
Timpul ce ni s-a dat, vol. II de Annie Bentoiu
Participă: Vladimir Tismăneanu, Annie Bentoiu, Alex Ştefănescu, Lidia Bodea

15.30
Încă de pe atunci vulpea era vânătorul de Herta Müller
Participă: Oana Pellea, Simona Kessler, Emil Hurezeanu, Alexandru Şahighian, Denisa Comănescu

16.00
Creştetul gheţarului de Constanta Buzea
Participă: Constanţa Buzea, Ioana Pârvulescu, Lidia Bodea

16.30
Dintre sute de clişee. Aşchii dintr-o limbă tare de Radu Paraschivescu
Participă: Andreea Esca, Cristian Tudor Popescu, Lidia Bodea, Radu Paraschivescu

17.00
Bărbatul de la gară de Jennifer Johnston
Participă: Excelenţa Sa domnul John Morahan, ambasadorul Irlandei în România,
Antoaneta Ralian, Carmen Muşat, Marius Chivu, Denisa Comănescu

17.30
Învingătorul este intotdeauna singur de Paulo Coelho
Participă: Dana Săvuică, Mihaela Spineanu, Alice Ene

 

DUMINICĂ 29 noiembrie

11.00
Ediţie specială – roman Tabu
Participă: Geanina Corondan, Cristina Bazavan, Raluca Popescu, Loredana Ghidarcea,
Adina Covaci, Lidia Alexa, Andrada Rădulescu, Irina Olteanu, Ancuţa Melania Galice,
Rodica Helmis, Camelia Stoian

11.30
Povestiri despre om de Constantin Noica
Participă: Vladimir Tismăneanu, Sorin Lavric

12.00
Istorie recentă 100%. Robert Turcescu în dialog cu Valeriu Stoica
Participă: Robert Turcescu, Valeriu Stoica, Cristian Preda, Ioan Stanomir

 12.30
Zăpada de primăvară de Yukio Mishima
Brocart de toamnă de Teru Miyamoto
Participă: Angela Hondru, Elisabeta Lăsconi, Cezar Paul Bădescu, Denisa Comănescu

13.00
Dumnezeu numără lacrimile femeilor de Pia Degermark
Participă: Liliana Donose Samulesson, Gabriel Liiceanu, Lidia Bodea

Anunțuri